Изложба по повод 50 години от основаването на ФЖМК
Изложбата бе открита от декана проф. Веселина Вълканова, която приветства всички с „Добре дошли“ и заяви, че днес академичната общност на Факултета по журналистика и масова комуникация чества знакови личности от историята на общността, на факултета – 2 години след като бе отбелязана 70-годишнината от основаването на специалността „Журналистика“ и в годината на полувековния юбилей от основаването на Факултета по журналистика като самостоятелно звено на Софийския университет.
„Във всекидневните си опити да усъвършенстваме настоящето, за да подготвяме бъдещето, следващите поколения журналисти на България, не спираме да изследваме миналото, да го уважаваме и почитаме, защото миналото е най-добрият пророк на бъдещето по сполучливата фраза на Байрон, и миналото никога не е съвсем минало, каза проф. Вълканова и допълни, че изложбата е повече от просто събрани фотографии, документи и спомени. Тя е разказ за поколения журналисти, които са избрали тази отговорна и сложна, изискваща професия, на хората, които разказват човешките истории, на хората на обществения диалог.
„Всяко едно от тези пана свидетелства за пътя, който сме извървели – от първите дни на Факултета до днешните му успехи, от мастилото на първите печатни издания до динамичния свят на дигиталната журналистика“, допълни проф. Вълканова.
Тя обърна внимание, че през тези 50 години ФЖМК не само обучава професионални журналисти, книгоиздатели, медийни и комуникационни експерти, но и изгражда личности – смели, мислещи и отговорни.
Деканът благодари на всички, допринесли за създаването на тази изложба и на кураторите гл. ас. д-р Виктория Бисерова и гл. ас. д-р Ирина Гъркова. Проф. Вълканова посочи, че изложбата започва с важната 1952 година, когато в София се поставя началото на академичното образование по журналистика, което ще промени професията завинаги. Именно тогава във Филологическия факултет на Софийския университет е открита специалността „Журналистика“. С годините интересът към професията расте, а заедно с това и необходимостта от специализирано образование. С разпореждане № 159 на Бюрото на Министерския съвет от 7 август 1974 г., всъщност считано от 1 август 1974 г., се открива нов факултет към Софийския университет – Факултет по журналистика.
„Днес на улица "Московска" №49 нашата емблематична сграда съхранява духа на онази стара София. Тя е важна културна ценност от национално значение. Проектирана от архитект Константин Йованович, сградата впечатлява със своята красота и съхранена историчност“, каза още деканът на Факултета по журналистика и масова комуникация и допълни, че безспорно журналистиката се утвърди като сериозна академична дисциплина, не остана просто едно следдипломно, практическо, професионално обучение.
Проф. Вълканова благодари на всички преподаватели по журналистика, които през тези седем десетилетия дадоха енергия на специалността, обучиха стотици студенти, докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени, със своите изследвания, научни трудове и монографии развиха едно важно научно поле - комуникациионната наука, изследванията по медии и обществени комуникации.
„Благодаря на всички студенти за протегнатата ръка към преподавателите и факултета − от първия випуск на академичната 1952/1953 година, до тазгодишния випуск, който след малко ще получи своите дипломи“, каза още проф. Вълканова и добави, че едно от най-запомнящите събития бе полагането на основите на Алумни общността - Клуба на възпитаниците и приятелите на ФЖМК „На 20 май т.г. с емоционална среща събрахме стотици възпитаници, преподаватели и приятели на факултета, доказвайки, че сме общност, която поддържа духа на професията жив“, посочи деканът и изрази надеждата си хората, посветили професионалния си живот на медиите, да говорят и да се подкрепят, да споделят и да общуват.
Ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев честити празника, обръщайки се към студентите, ги призова да използват годините, прекарани във факултета, да развиват умовете си, да бъдат критични, да държат будни сетивата и на обществото. Той пожела на всички на добър час и много успехи.
Гл. ас. д-р Виктория Бисерова представи изложбата и заяви, че тя е внимателно курирана и представя историята на Факултета по журналистика и масова комуникация в кадри, съхранили важни етапи и различни аспекти от академичната дейност на факултета и университета.
„Рефлексът за историчност, за съхраняване на паметта, за осмисляне на важните етапи в нашата история е наш журналистически дълг. Във времена на технологични революции, в море от визуална и текстова информация ние събираме и подреждаме паметта си, за да осигурим необходимата основа за следващите поколения да стъпят върху опита, традициите и постиженията на нашето време“, каза гл. ас. Бисерова.
Тя разказа, че изложбата представя различни годишнини, палитра от различни възможности за студентите, гост-лектори, преподаватели. Важни са и представените учебните издания, които се подготвят от студентите.
„С гл. ас. д-р Ирина Гъркова си поставихме целта да подредим пъзела от стотици отдадени преподаватели, хиляди реализирани студенти, наситен академичен живот и научи постижения в нашата история. Избрахме тематичния пред хронологичния подход, за да акцентираме върху постиженията, а не само върху развитието“, посочи още гл. ас. Бисерова и благодари на колегите, погрижили се да бъде съхранена паметта на факултета. Тя изрази и благодарността си към Виктор Михайлов от сайта „Стара София“ за предоставените архивни кадри на сградата на факултета, на доц. д-р Красимира Александрова, директор на Националната библиотека „Св. Кирил и Методий“ за партньорството. Гл. ас. Бисерова благодари и на Теодора Димова, която също бе на откриването. „Табло 12, което показва прекрачването на прага на нашите студенти, започва с нейна мисъл: Всички фантастични научни достижения на човечеството започват от първия учебен ден“, посочи тя и изрази гордостта на факултета от неговите студенти - че отстояват най-високи журналистически принципи, че съумяват да хармонизират интересите на различни организации чрез комуникационните си умения, че издават книги по най-високи издателски стандарти.
Днес, когато с тях ще празнуваме завършването на този етап в живота им, сме щастливи, че сме дали своя принос за фантастични научни достижения, започнали преди години на прага на нашия факултет.
„Вярваме, че изложбата днес е повод да погледнем назад с гордост и признателност и с увереност да продължим да гледаме напред. Честит празник, колеги!“, каза накрая гл. ас. Бисерова.