Комуникация, връзки с обществеността и реклама
Description
Катедрата “Комуникация, връзки с обществеността и реклама” на Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет “Свети Климент Охридски” е създадена на 6 ноември 1995 г. в резултат на проект, ръководен от г-н Пиер Андре Ерво, тогавашен президент на Международната асоциация по пъблик рилейшънс (IPRA) по инициатива на ФЖМК на Софийския университет, с подкрепата на г-н Ален Моду - тогавашен директор на отдел “Комуникации” на ЮНЕСКО и на Националната комисия на ЮНЕСКО за България.
Комуникацията да бъде разбирана като сила за изграждане на доверие между тези, които участват в съграждането на демократичното общество - това е основната насока в университетската подготовка на специалисти по връзки с обществеността или пъблик рилейшънс (ПР), която осъществява катедрата.
Учебната програма на новата специалност във ФЖМК, в която започва обучение през учебната 1994/1995 година, представлява действен резултат на този проект, чието развитие е съобразено с препоръки на Международната асоциация по пъблик рилейшънс ( ИПРА), както и на Министерството на образованието и науката в Република България. Стотици специалисти - бакалаври и магистри, завършили обучението си във ФЖМК на СУ, работят като специалисти по връзки в обществеността във всички сфери – икономика, политика, наука, култура, а десетки от тях са носители на български и международни награди за своята професионална дейност.
Катедрата е съосновател и членува от създаването си в световната мрежа от катедри на ЮНЕСКО – ОРБИКОМ (www.orbicom.uqam.ca), обединяваща 30 катедри на ЮНЕСКО и над 250 члена в 72 страни в целия свят. Проф. д-р Тодор Петев е бил член на Борда на директорите на ОРБИКОМ от 1996 до 2000 г., а доц. д-р Минка Златева е член на Борда на директорите на ОРБИКОМ от ноември 2006 г.
При създаването си катедрата пое задължението освен да подготвя кадри в областта на рекламата и ПР да способства за формирането на професионална общност по пъблик рилейшънс в България. Първият ръководител на катедрата проф. Тодор Петев /1995-2003/ стана съосновател през 1996 г. на първото професионално сдружение на ПР у нас - Българското дружество за връзки с обществеността /БДВО/, а доц. д-р Минка Златева, която ръководи катедрата от май 2003 г., беше 6 години / 1997-2003/ член на Управителния съвет на БДВО.
От 1997 г. Катедрата на ЮНЕСКО съвместно Българското дружество за връзки с обществеността провежда ежегодни международни научни конференции по актуални проблеми на публичната комуникация и връзките с обществеността, включващи 4 модула: теоретично дискусия, кръгла маса между теоретици и практици /ПР специалисти и журналисти/, докторантски семинар и студентско ателие.
Tемите на досега проведените конференции са:
- I (1997) - “Публична комуникация и публична организация”;
- II (1998) – “Европейската интеграция: предизвикателства към пъблик рилейшънс /интернационални и локални аспекти/”;
- III (1999). – Пъблик рилейшънс и конфликти в демократичното общество”
- 2000 г. – Балканска международна конференция на тема “Свобода на изказа, медийно законодателство и медийно образование за култура на мира и етническа толерантност” /спонсорирана от ЮНЕСКО/;
- IV (2001) “Пъблик рилейшънс и новите медии в процеса на социална трансформация”;
- V (2002) “Медии и пъблик рилейшънс: проблеми на образованието и практиката”
- VI (2003)”Европейска интеграция и социална промяна: проблеми на интеркултурната комуникация “;
- VII (2004) “Комуникация, спорт и култура: медии, пъблик рилейшънс и реклама”
- VIII (2005) “Публична комуникация и глобализация: обучение в ценностите на демокрацията”
- IX (2006) “Имиджът на Балканите : исторически подходи и комуникационни перспективи”
- X (2007) “ Културни различия и комуникация между културите”
- XI (2008) – “Диалогът с другия: Балкански измерения на Европейската идентичност” (в процес на подготовка).
Досега в тези конференции са участвали стотици български преподаватели по публична комуникация, докторанти и студенти от осем български университета: Софийския университет “Св. Кл. Охридски”, Шуменския университет “Епископ Константин Преславски”, Варненския свободен университет “Черноризец Храбър”, Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”, Техническия университет в София, Нов български университет, Русенския университет “Ангел Кънчев”, Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”, от пет института на Българската академия на науките - по социология, психология, философия, наукознание и балканистика, от Научния център за българска национална стратегия, а така също много журналисти и ПР специалисти.
Гости на конференциите са били чуждестранни учени и докторанти, журналисти и ПР специалисти от други 17 европейски страни: Австрия, Албания, Германия, Гърция, Естония, Литва, Латвия, Македония, Полша,Румъния, Русия, Словения,Сърбия и Черна гора, Финландия, Чехия, Великобритания, Ирландия и Португалия, от САЩ, Австралия и Нова Зеландия. Между тях има водещи европейски учени в областта на публичната комуникация като проф. д-р Гюнтер Бентеле, проф. д-р Михаел Кунчик, проф. д-р Роланд Буркарт, проф. д-р Барбара Бернс, проф. дфн Манфред Рюл, проф. д-р Бернд Шорб, проф. д-р Яко Лехтонен, проф. д-р Миролюб Радойкович,проф. д-р Бранимир Стойкович, проф. д-р Евгений Пашенцев и др.
Осмата международна научна конференция на тема “Публична комуникация и глобализация: обучение в ценностите на демокрацията“ се проведе на 20 и 21 май в София. Тя бе посветена на 10-годишнината от създаването на катедрата, на ЮНЕСКО /2005/, на 10 – годишнината от началото на висшето образование по връзки с обществеността във ФЖМК на СУ /1994-1995/ и на Европейската година за демократично гражданство чрез образование (2005), обявена на Съвета на Европа. В нея за първи път участваха и учени от Великобритания, Ирландия и Португалия.
Още от самото начало в международните научни конференции на катедрата на ЮНЕСКО “Комуникация и връзки с обществеността” взимат участие докторантите на катедрата, а от 2002 година в рамките на конференциите се провеждат самостоятелни Докторантски семинари, в които са взели участие докторанти от ФЖМК и други факултети на Софийския университет, Нов български университет, Шуменския университет “Епископ Константин Преславски”, Варненския свободен университет “Черноризец Храбър”, Русенския университет “Ангел Кънчев”, както и техни колеги от Австрия, Гърция, Македония, Полша, Чехия и Литва.
По предложение на студентите от ФЖМК през 2004 г. в рамките на Седмата международна научна конференция на катедрата на ЮНЕСКО “Комуникация и връзки с обществеността” бе проведен Студентски workshop. Той стана неделима част от програмата на конференциите и в него студенти- бакалаври и магистри представят свои доклади и мултимедийни презентации по темата на конференцията.
Докладите от всички международни научни конференции на катедрата са публикувани в сборници:
- “Публична комуникация и европейска интеграция” /съст. М.Златева и Т. Петев/, Изд. “Зеница”, Пловдив,1999 с материалите от първите две конференции;
- “Пъблик рилейшънс и конфликти в демократичното общество” /съст. Т.Петев и М.Златева/, Изд. ФЖМК на СУ, 2000;
- “Пъблик рилейшънс и новите медии” /съст.М.Златева и Т.Петев/, Изд. ФЖМК на СУ, 2002;
- Media and Public Relations: Issues of Education and Practice” (ed. by T.Petev & M.Zlateva). Austrian Science and Research Liaison-Office Sofia, Sofia, 2002;
- “Комуникация в кризисни ситуации“ /съст. Т.Петев и М.Златева/. Фондация “Фридрих Еберт” -бюро София, 2002 - първи докторантски научен сборник в областта на публичната комуникация;
- “Медии и пъблик рилейшънс: проблеми на образованието и практиката” /съст. Т. Петев и М.Златева/, ФЖМК на СУ, 2003;
- “Европейска интеграция и интеркултурна комуникация“ /съст. М.Златева, Т.Петев, О. Спасов/, ФЖМК на СУ, 2004;
- „Публична комуникация, глобализация и демокрация” /съст. М.Златева и Т. Петев/, ФЖМК на СУ, 2006;
- “Комуникация, спорт и култура” /съст. М.Златева и Д. Петкова/, ФЖМК на СУ, 2007.
Преподавателите от катедрата са публикували над 20 монографии и други сборници, осигуряващи учебния процес и активно използвани от изследователи в областта на медиите и връзките с обществеността. Сред тях са:
- “Връзки с обществеността и изграждане на доверие” (1996)- Т. Петев (ред.), издание на ЮНЕСКО;
- “Съпоставимост на емпирични изследвания”- В. Бондиков (1997);
- “Новини и сондажи (Представяне на проучвания на общественото мнение в печата)” - М. Златева, В. Бондиков (1999);
- „Психология на комуникацията”- П. Деянов (1999);
- “Българска народопсихология” в 3 тома (1999); ”Добродетелите на българина” - М. Семов (1999) и “Глобализация и национална съдба“ - М. Семов (2004);
- “Комуникация и социална промяна” (2001) и “Теории за масовата комуникация “ (2004) на Т. Петев;
- “Публична комуникация” (1999); “Технология и техники на публичната комуникация” (2001), “Корпоративен имидж” (2001), „PR – технология на успеха” (2003) и “Корпоративен гражданин” (2004) на Здр. Райков;
- “Национална идентичност и глобализация” (2000) и “Балканизацията - другото лице на глобализацията” (2004) на Д. Петкова;
- “Езикът на рекламата - графика и текст” (1992), "Текстовете в печатната реклама” (1994), “Жената в рекламната комуникация” (1998) , “Absolut semiotics” (2001), ”Хармония в рекламната комуникация” (2002) на Хр. Кафтаджиев и др.
- “Джон Атанасов и новата цивилизация“ /съст. М. Златева/ - първи българо-американски студентски сборник в областта на публичната комуникация, посветен на 100-годишнината от рождението на "бащата на компютъра" - американския учен от български произход Джон Атанасов (1903-2003), Университетски издателство “Св. Климент Охридски”, 2005.
По инициатива на катедрата на ЮНЕСКО “Комуникация и връзки с обществеността” на ФЖМК на СУ и с любезното съдействие на Министерството на просветата, науката и културата на Република Австрия и на Задграничното звено София на Австрийския институт за Източна и Югоизточна Европа бе осъществено публикуването на учебника на проф. д-р Роланд Буркарт от Виенския университет “Наука за комуникацията” (превод М. Златева, изд.”ПИК” Велико Търново, 2000, 496 с.), най-добрият учебник по комуникация в немскоезичното пространство на Европа.По инициатива на доц. д-р Минка Златева през 2004 година бе създаден КОМФОРУМ София-Виена - постоянна форма на сътрудничество между специалистите по публична комуникация в България и Австрия, организиран съвместно с Българския изследователски институт в Австрия и Сдружението “Приятели на Дом Витгенщайн” , който проведе вече четири свои заседания във Виена (2004,2005,2006,2007)
По случай 10-годишнината от създаването на катедрата бе подготвена Юбилейна книга “Първото десетилетие. Връзки с обществеността за демокрация /1995-2005/”, чиито съставители са проф. д-р Тодор Петев, доц. д-р Минка Златева и доц. д-р Соня Алексиева. Нейната премиера се състоя по време на тържественото честване на юбилея - на 30 ноември 2005 г. в присъствието на президента на ОРБИКОМ г-н Ален Моду.
В Катедрата на ЮНЕСКО “ Комуникация и връзки с обществеността” подготвиха свои дисертации 20 докторанти, защитени успешно в специализирани научни съвети, 4 са в процедура на защита, а 12 докторанти работят над своите дисертационни трудове по актуални проблеми на публичната комуникация, връзките с обществеността и рекламата.
Катедрата на ЮНЕСКО “Комуникация и връзки с обществеността” поддържа широка мрежа от международни контакти чрез ЮНЕСКО, ОРБИКОМ, Европейската асоциация за обучение и изследвания на пъблик рилейшънс (EUPRERA),както и по линията на двустранното сътрудничество.
Първият гост-лектор, който през зимния семестър на учебната 1995/1996 г. прочете курс от лекции пред студентите от новата специалност ”Връзки с обществеността” във ФЖМК на СУ, бе проф. д-р Бено Зигницер от Залцбургския университет. През 10-годишния период от съществуването на катедрата със свои лекции пред студентите са гостували десетки видни учени в областта на публичната комуникация от Европа и САЩ.
Преподаватели от катедрата на ЮНЕСКО “Комуникация и връзки с обществеността” на ФЖМК на СУ са изнасяли лекции в рамките на европейската програма “Сократ/ Еразъм” в университетите в Лайпциг, Виена, Юваскюла, Москва, Санкт Петербург и Лисабон, гостували са със свои лекции в университетите на над 15 европейски страни и САЩ, участват със свои статии в десетки чуждестранни научни сборници и специализирани списания.
Като стипендианти на европейската програма “Сократ/Еразъм “, чийто факултетен координатор е доц. д-р Минка Златева, над 20 студенти от специалността “Връзки с обществеността” са провели по един семестър в Лайпцигския университет, Германия - 4; 4 - в Университета в Юваскюла- Финландия; 4 - в Университета “Кардинал Ерера” във Валенсия, Испания; 4 - във Виенския университет, Австрия; 4 - в Noordelijke Hoogedchool (University of Professional Education) Leuwarden - Холандия; 2 - в Universite catolique de Louvain, Белгия, 1- в School of Media Arts and Communication – Лисабон, Португалия; 1 - във Вроцлавския университет - Полша и 1 - в Талинския университет, Естония.
През учебната 2007/2008 в рамките на европейската програма “Сократ / Еразъм” катедрата е приела за обучение студенти-стипендианти от Австрия, Полша, Германия, Белгия, Естония и Холандия.
Катедрата на ЮНЕСКО “Комуникация и връзки с обществеността” на ФЖМК на СУ осъществява поставената й от ЮНЕСКО и ИПРА задача да стане образец за изграждане на подобни катедри по комуникация в университетите на балканските страни. Деветата международна науча конференция на катедрата , бе организирана съвместно с Института по балканистика на БАН на 19 и 20 май 2006 г. в София и бе посветена на темата “ Имиджът на Балканите: исторически подходи и комуникационни перспективи”. Планира се изграждане на мрежа от катедри по комуникация от балканските страни БАЛКАНКОМ в рамките на световната мрежа ОРБИКОМ.
На 18 и 19 май 2007 г. в зала 1 на Софийския университет “Св. Кл. Охридски” бе проведена Десетата юбилейна международна научна конференция на катедрата на ЮНЕСКО “Комуникация и връзки с обществеността”. Тя бе организирана съвместно с Програмата за развитие на ООН(ПРООН) - България и Националното движение “Българско наследство” на тема “Културни различия и комуникация между културите”. В рамките на конференцията се проведе първата работна среща за създаване на мрежа от катедри по комуникация и пъблик рилейшънс в Балканските страни БАЛКАНКОМ, която ще стане клон на световната мрежа от катедри на ЮНЕСКО по комуникация и връзки с обществеността ОРБИКОМ.
На 14 и 15 ноември 2008 г. се подготвя провеждането на втората работна среща за създаването на БАЛКАНКОМ и Единадесетата международна научна конференция на катедрата на ЮНЕСКО “Комуникация и връзки с обществеността” на ФЖМК на СУ на тема “Диалогът с другия: Балкански измерения на европейската идентичност”.