Факултетът по журналистика и масова комуникация ще бъде домакин на открита лекция, на която ще бъдат представени нови шест граждански права, надграждащи съществуващите основни права.
Те са предложени в книгата „Всеки човек“ на Фердинанд фон Ширах (вж. по-долу за автора). Основна цел на инициативата е да се провокира широка паневропейска дискусия. „С бурното развитие на обществото в европейските конституции има дефицити, които е необходимо да бъдат адресирани. Темите за унищожаването на околната среда, дигитализацията и силата на алгоритмите, нерегулираната глобализация и заплахите пред върховенството на закона не са засегнати адекватно в настоящите основни човешки права“, посочва авторът.
Ето и конкретните му предложения:
Околна среда - Всеки човек има право да живее в околна среда, която е здравословна и защитена.
Дигитално самоопределение - Всеки човек има право на дигитално самоопределение. Забранено е прекомерното профилиране или манипулирането на хора.
Изкуствен интелект - Всеки човек има право да знае, че всички алгоритми, наложени му, са прозрачни, проверими и справедливи. Основните решения трябва да се вземат от него.
Истина - Всеки човек има право да разчита, че изявленията, направени от публични институции, са верни.
Глобализация - Всеки човек има право да му се предлагат само онези стоки и услуги, които се произвеждат и предоставят в съответствие с универсалните права на човека.
Искове, свързани с основните човешки права - Всеки човек има право да заведе дело пред европейските съдилища, когато основните права на Хартата системно се нарушават.
Фердинанд фон Ширах (Ferdinand von Schirach) e немски адвокат, писател и драматург. В своята книга "Jeder Mensch" (Всеки човек) Фердинанд фон Ширах представя шест нови основни човешки права, които да отговорят на променящата се реалност и да надградят съществуващите. Те покриват широк спектър актуални теми - от здравословна околна среда, през дигитално самоопределение и защита от алгоритми и фалшиви новини, до supply-chain, гарантиращ правата на човека и върховенството на закона.
Събитието в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще се проведе онлайн (вж. линка по-долу), на 02 декември (четвъртък), от 15:00 часа. Лекцията ще изнесе проф. д-р Николай Михайлов. Той е роден в София през 1963 г. През 1988 г. завършва „Философия” с втора специалност „История” в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Доктор по философия (етика) с теза от областта на философията на морала. Има научни интереси в полето на социологията, публичната сфера, фундаменталната и професионална етика, емпиричните социални изследвания, публичните политики и масовата комуникация. От 1992 до 2016 г. работи последователно в Института за философски изследвания и Института за изследване на обществата и знанието на БАН, като съчетава изследователските си проекти с активна дейност като гост-преподавател в различни висши училища в страната. От 2016 г. е преподавател по социология на публичната комуникация и PR етика във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет. Води лекционни курсове в ЮЗУ „Неофит Рилски“ в Благоевград, гост-лектор е в Европейския политехнически университет в Перник. Автор на книгите „Власт и морал“ (2002), „Корупцията от морална гледна точка (2008), „Етическия проблем за общото благо“ (2010), „Комуникацията – социален и морален контекст“ (2016), „Етика и комуникации“ (2018) и редица статии и студии в български и международни научни списания. Член на редколегията на сп. „Философски алтернативи“.
Всеки, който желае да присъства на откритата лекция, може да го направи през платформата Zoom:
Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/83948864863?pwd=aGFEeHlVejJBa3hxdndmQmE5VHpnUT09
Meeting ID: 839 4886 4863
Passcode: 101197
Инициативата може да бъде подкрепена на сайта на проекта: https://www.jeder-mensch.eu/informationen/?lang=en
- 02/Ноем./2023
- 05/Окт./2023
- 01/Юни/2022
- 22/Март/2022
- 29/Ноем./2021