На своята 50-годишнина ФЖМК връчи с тържествена церемония дипломите на випуск 2024

На 2 декември ФЖМК отбеляза своя полувековен юбилей  и с тържествена церемония по връчване на дипломите на абсолвентите, завършващи бакалавърските и магистърските програми по Журналистика, Връзки с обществеността, Книгоиздаване, Комуникационен мениджмънт.

На церемонията, която се проведе в Аулата на Софийския университет, близо 150 бакалаври и магистри от випуск 2024 г. получиха дипломите си за завършено висше образование. Петима са носителите на златна значка „Отличник на Софийския университет“.

Академично слово пред абсолвентите произнесе деканът на факултета проф. д-р Веселина Вълканова с думите: „За академичната общност на Факултета по журналистика и масова комуникация годишнините са повод да погледнем с респект и удовлетворение назад, към постиженията на десетките учени и преподаватели, на хилядите випускници на Факултета, които през изминалите вече повече от седем десетилетия допринасяха към авторитета на българското академично образование и държаха високо професионалните стандарти на журналистиката и медиите. Сред тях – преподаватели и учени, свързали своята професионална биография с факултета, съпреживявали и изграждали цели периоди в неговата история – в преходни  времена, в кризи или при успехи за образованието и академичното обучение в страната. 
Но във всяка секунда от този белязан с доста трудности и с наши ценни победи път сме били изпълнени и с отговорност към журналистиката като наука, и с познание за журналистиката като професия, а най-вече с отдаденост към една достойна журналистика на бъдещето – към нашите студенти. 

Проф. Вълканова припомни, че сред преподавателите на Факултета по журналистика и масова комуникация са запомнени много личности с доказана дарба на полемисти и публицисти. Хора с позиция. Подготвени да повдигат остро въпроси, но и да отговарят. Журналисти с характер. Спорещи с властови авторитети. И същевременно – способни да насърчават и закрилят първите наивни, но почтени крачки на новите в тази професия.

Image

Проф. Вълканова обърна внимание и на още една годишнина - тази година отбелязваме 180 години българска журналистика. Родена близо два века и половина след началото на периодиката в Европа, през 1844 г. чрез Фотиновото „Любословие“, чрез Богоровите „Български орел“ и „Цариградски вестник”, по-късно чрез първия български всекидневник „Секидневний новинар“ на Павел Бобеков, с изданията на Раковски, Драган Цанков, Славейков, Тодор Бурмов, Каравелов, с огнената публицистика на Ботев – историята на възрожденската журналистика ни дава едно усещане за „сичката България“ – чрез всички носители на българското слово, което не изчезва дори в най-мрачните векове на робството. Вестници и вестникари, тогава „повече потребни, нежели хляба“.
„Тези наши предшественици са нашите учители − и професионално, и граждански, и морално“, посочи деканът на Факултета по журналистика и масова комуникация и допълни, че не е лесно днес да се отправят професионални пожелания към младите ни колеги. „Причината е, че нравът и достойнството на професията ни изискват много повече от насърчаващи послания. Думите за ценности осиротяват, ако няма ценности в действията“, подчерта проф. Вълканова. Тя посочи още, че словото от книгите, статиите и репортажите – всички умни и смели призиви и разкрития, се топят като първи сняг, когато прекрачат в ежедневието и там никой не стои с действия зад думите, когато авторите се самоопровергават. Или пък когато са оставени сами.

Image

„Една от важните стъпки, които ФЖМК предприе към сплотяване на общността, беше учредяването през месец май т.г. на алумни клуб. Толкова известни и влиятелни публични лица от различни поколения, поели към успеха от Факултета по журналистика, се събрахме отново заедно, защото Факултетът е част от личната ни и професионална биография“, посочи още проф. Вълканова. Обръщайки се към дипломантите, тя заяви, че от днес и те са част от този клуб – на колегите и приятелите на Факултета по журналистика и масова комуникация.

„На 50-годишнината на нашия факултет можем да потърсим и нови отговори на въпроса как той ни свързва. Емоционално и рационално, лично и професионално, като естествен мост между поколенията... Винаги ще ни събират носталгията и пъстрите спомени от студентските години, уважението към институцията, желанието за непрекъсване на връзката с професионалната, но и приятелска среда. Всички наши възпитаници и приятели ще останат винаги част от нас“, подчерта деканът на ФЖМК.

В словото си проф. Вълканова заяви още, че комуникаторите по призвание и по професия, повече от всяка друга общност, могат най-умело и бързо да организират собствения си културен и интелектуален щит срещу посредствеността, да мобилизират цялата си енергия и познания за ефективно общуване и полезен кръговрат на информацията.

Журналистите заедно могат и трябва да провокират не просто отделни решения, а цели процеси в полза на обществото, това е дълг и към професионалната чест. Всичко друго са разпокъсани корпоративни интереси, нагаждане, ценностно поражение.

„Вярвам, че заедно, като просветена и авторитетна общност, ще сме достатъчно устойчиви, умни и смели − да не допуснем завещанието „Никому в угода, никому напук” на Йосиф Хербст да бъде заобикаляно от днешната журналистика. Принципите не трябва да живеят само като лозунги“, отбеляза проф. Вълканова и допълни, че имаме пред очите си разрушителния за обществото и държавността резултат от политическото пренебрежение към „Съединението прави силата”.

Image

Деканът на Факултета по журналистика и масова комуникация призова най-младите си колеги да бъдат убедителни, когато пишат, да бъдат уверени, когато говорят. И винаги със съзнанието, че са журналисти не заради дипломата, а заради журналистиката.

„Журналистът, комуникационният специалист е майстор на думите. Той не само предава, той разговаря, слуша, не се перчи, не прави шоу, той е честен, щедър, автентичен, „кръстоносец“ на честта. Журналистиката е служба, призвание, отговорност, обществена задача, не кариера, която си заслужава“, подчерта проф. Вълканова и допълни, че днес, когато дефицитът на журналистика е глобална тенденция, произтичаща главно от икономиката, наблюдаваме с тревога съкращения на редактори и репортери навсякъде по света, а свиването на общността вреди на демокрацията.

По думите ѝ сме изправени пред редица рискове − светът да се превърне в „новинарска пустиня“ поради липсата на надеждна местна журналистика, която ощетява гражданското общество, политическата ангажираност спада, а контролът върху политическата и икономическа власт е слаб или никакъв.

„Надяваме се в този сложен и разделен свят, свят на интернет и технологии да намерим пътя си. На вас се пада да направите това. Дигиталното е не само страхотна среда за предоставяне на големи масиви от данни на една ръка разстояние, но и за предоставяне на смисъл, може да бъде среда за възобновения журналистически разказ, за споделяне на контекст и история на събитието, за Истина 2.0, за глобален разговор с милиони хора, за ангажиране на стотици хиляди“, заяви проф. Вълканова и изрази надеждата си хибридното бъдеще на медиите да съчетава най-доброто от двата свята − от идеализма на традиционната журналистика с високите стандарти, честността, точността, дебата и медийния разказ, и от дигиталния свят и неговата динамика, прозрачността, ангажираността, диалоговите формати. По думите й участието на гражданите, свързаността им с историите е истинската промяна в журналистиката, която липсваше на традиционната журналистика.

Накрая, обръщайки се към абсолвентите, проф. Вълканова ги призова като журналисти, специалисти по комуникации, рекламисти, издатели, да помнят, че на тях професионалните общности и обществото разчитат да променят към добро профила на днешната журналистика, на медиите и комуникациите. Тя припомни фразата на гениалния революционер, поет, публицист Христо Ботев: „Българската журналистика прилича на нас с вазе“ от знамения му фейлетон „Длъжностите на писателите и на журналистите“.

Деканът на ФЖМК изрази увереността си, че випускът притежава всички качества да бъдат личностите, които движат света, честити дипломирането им и пожела успешна реализация, удовлетворяващи кариери и щастлив живот.

Image

В своето приветствие ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев заяви, че днес е голям празник, защото получаването на дипломите е признание за положения труд в годините, прекарани в Софийския университет. Той подчерта, че вземането на дипломата е първата стъпка към професията. Тяхното учене и развитие трябва да продължи цял живот. „Защото главният смисъл на университета е да ви научи как да се справяте сами със знанието, как сами да се опитвате да проумявате променящия се свят“, посочи ректорът и допълни, че това не е лесно, но ако спазват няколко прости стъпки, пред всеки един от тях ще се отворят широко врати.

Ректорът призова абсолвентите да не вярват на това, което се говори непрекъснато в публичното пространство – че непременно, на всяка цена трябва веднага да бъдат успешни, че веднага могат да стигнат до мечтаните позиции. Зад всичко това предстои много труд и себедоказване.

Image

Проф. Вълчев обърна внимание също да не вярват на това, което телефоните им излъчват като картина за света – това е друг поглед, това са други възприятия. „Ако искате да сте успешни професионалисти, отворете сетивата си и то всички. Ако отворите сетивата си и започнете да приемете истинските сигнали на този свят, това означава, че ще продължите да развивате умовете си, а не да приемате готови рецепти по нечия воля – било то човешка или по волята на машината“, подчерта ректорът и допълни, че развивайки умовете си, ще започнат да сглобяват техния свят – този свят, който те са изградили в себе си.

В словото си той отправи апел към абсолвентите да върнат смисъла на думите. Те са тези, които опредметяват света около нас и след това го свързват в една правдива картина. „Борете се за смисъла на думите, борете се за истинския свят и тогава ще бъдете истински професионалисти“, призова ректорът.
Обръщайки се към дипломантите той ги призова да мечтаят смело, дръзко, но да не превръщат мечтите си в химери, защото ще станат техни пленници. „Бъдете смели в устояването на каузи, идеи, но не бъдете безразсъдни, търсете съмишленици“, каза ректорът и обърна внимание на общностите, приятелствата. Той пожела на абсолвентите да бъдат горди от това, което са постигнали, от това, към което се стремят да постигнат. Но когато имат нужда от помощ – да могат да я поискат, да поемат протегната за помощ ръка. Тогава и те на свой ред ще могат да подадат ръка на този, който се нуждае от помощ. В края на словото си той ги призова да не отлагат срещата си с чудото на живота – да създадеш живот, да дариш живот, да отгледаш живот – това е една от най-главните човешки мисии.

Image

Ректорът цитира Георги Господинов, на когото бе връчена Голямата литературна награда на Софийския университет. В книгата му „Градинарят и смъртта“ с много болка той казва следното: „Срам ме е от света, в който умира баща ми“. Проф. Вълчев отправи апел към абсолвентите да живеят, да работят, да мечтаят да създадат свят, от който той да не се срамува, че расте неговата внучка. „От днес нататък ако вие сте недоволни от реалността, в която живеете, споделяйте отговорността да променим тази реалност. Ние много разчитаме на вас!“, каза ректорът. Той им пожела да вървят напред смело и уверено и да не забравят основната си мисия – да променят света към по-добро, защото той загуби своята посока.

Накрая той пожела много успехи на всички и обяви випуск 2024 г. на Факултета по журналистика и масова комуникация за завършил.

Image
Журналистът Светослав Иванов, автор и водещ на предаването „120 минути“ на бТВ и випускник на факултета, също отправи приветствие по повод празника. Той заяви, че професията на журналиста е уникална с това, че му позволява да се среща с уникални хора, попаднали в различни ситуации, и да наблюдават историята от първия ред.

Светослав Иванов се върна назад в годините, когато той самият е бил на мястото на завършващите днес, и заяви, че тогава времето е текло по-бавно. „Много хора очакваха новините в 12.00 часа. Или в 17.00 часа, в 19.00 часа, за да разберат какво се е случило и отиваха да си купят вестник сутрин. А ние работехме с мисълта, че от нашите репортажи и статии обществото ще научи какво се е случило“, каза Светослав Иванов и подчерта, че това време отмина. Той обърна внимание на функциите на телефона с две камери, през който все по-често хората гледат на света през селфи-камерата и добави, че тяхната професия винаги е била свързана с историите на другите. „Това е журналистиката – историите на другите. Те са много, много, много по-важни“, подчерта журналистът.

Той обърна внимание, че живеем във време на силно разделение, вменяване на страхове, тяхното експлоатиране по различни начини, време на токсична политическа среда, апатия, обществени нагласи. Свят, в който истината в много случаи е плод на предварителни убеждения, отколкото на обективната реалност. Светослав Иванов призова завършващите да бъдат пазители на реалността. „Ще ви боли, но ще вървите напред. И ще се усмихвате. Ще ви удрят, но какво от това? Ще ставате все по-силни и ще вървите напред. Ще падате, но ще се изправяте по-силни и убедени, че сте на правия път. И ще изпитвате вътрешно удовлетворение, което е най-хубавото чувство. Ще спите спокойни и ще знаете, че работите това, което обичате, докато пред очите ви се сменят лица и имена, властимащи идват и си отиват“, каза още в словото си журналистът и допълни, че журналистическото време тече много по-бързо от астрономическото. Той пожела на младите си колеги да бъдат щастливи със своята професия и в живота си и им честити дипломирането.

Image

В рамките на тържеството поздрав поднесе и отличникът на випуска Неделина Колева от специалност „Комуникационен мениджмънт“. Тя отбеляза, че днес са изправени пред ново начало и зад гърба им остават много незабравими моменти и създадени приятелства. Тя обърна внимание, че тя и колегите вече имат отговорността да работят, да изграждат мостове между хора и идеи в един динамичен свят. От името на колегите си Неделина изказа благодарност към преподавателите, които не само са им дали знания, но са ги вдъхновили да бъдат креативни, да търсят нови подходи и да не се страхуват от предизвикателствата, които им предстоят.

Абсолвентката се обърна с благодарност и към родителите и семействата за оказаната през годините подкрепа. Обръщайки се към колегите си, тя припомни извървения път и подчерта, че са готови за крачката към новия етап в професионалния им живот. Тя ги призова да се гордеят с постигнатото до момента. „Независимо дали ще работите в медиите, бизнеса или публичния сектор, едно е сигурно – комуникацията е ключова. И ние сме готови да използваме това знание и тези умения, за да направим света по-разбираем, по-добър и по-свързан“, каза още отличникът на випуска и пожела на всички успехи.

Image

Преди да се пристъпи към връчването на дипломите, деканът на Факултета по журналистика и масова комуникация призова всички да аплодират преподавателите, както и родителите и близките на абсолвентите.

На добър час, випуск 2024!